Ochrana proti voškám
So príchodom jari sa vegetácia prebúdza a vstupuje do fázy intenzívneho rastu. Vznikajú nové listy a výhonky – tzv. asimilačná plocha – ktoré sú, žiaľ, ideálnym cieľom pre rôznych škodcov. Najčastejšie napádajú rastliny práve vošky, drobný cicavý hmyz, ktorý dokáže v krátkom čase spôsobiť značné škody.
V tomto článku si podrobne popíšeme, ako rozpoznať vošky na rastlinách, aké existujú možnosti prevencie, ako sa zbaviť vošiek biologicky aj chemicky a prečo je kľúčové nezabúdať ani na ochranu proti mravcom, ktorí podporujú ich výskyt.
Ako vošky škodia a prečo sú také nebezpečné
Vošky sú cicaví škodcovia, ktorí poškodzujú rastliny tým, že vysávajú rastlinné šťavy. Takéto cicanie oslabuje celú rastlinu, spomaľuje jej rast a znižuje vitalitu. Okrem toho sú vošky častými prenášačmi vírusových chorôb rastlín, ktoré môžu mať závažné následky – deformácie listov, spomalené dozrievanie plodov alebo dokonca úplné odumretie rastlín.
Po napadnutí voškami vznikajú na rastlinách viaceré poranenia. Tie sa stávajú vstupnou bránou pre huby, baktérie aj ďalšie vírusy, čím sa poškodenie rastlín ešte zhoršuje. Nejde teda len o estetický problém, ale o reálne ohrozenie kvality aj množstva úrody.
Najčastejšie druhy vošiek a ich výskyt
Existuje viac ako 500 druhov vošiek, pričom najbežnejšie v záhradách a sadoch sú napr. voška maková, broskyňová, chmeľová, kapustová alebo jabloňová. Líšia sa nielen obľúbenými hostiteľskými rastlinami, ale aj sfarbením – niektoré sú zelené, iné čierne či červené. Napriek tomu platí, že spôsoby ochrany sú pri väčšine druhov podobné.
Kedy sa vošky objavujú?
Na okrasných rastlinách v interiéri sa môžu vyskytovať počas celého roka. U ovocných stromov, zeleniny či kríkov závisí nástup prvej generácie od počasia. Najväčší nárast populácie však obvykle nastáva od mája do júla.
Ako rozpoznať napadnutie voškami – príznaky na rastlinách
- Skrútené, zdeformované listy
- Lepkavý povrch (tzv. medovica, ktorú vošky vylučujú)
- Spomalený rast výhonkov
- Nerovnomerné dozrievanie plodov
- Výskyt mravcov na rastline (indikátor medovice)
- Prítomnosť vošiek – najčastejšie na spodnej strane mladých listov a výhonkov
Preventívna ochrana proti voškám
Prevencia je najlepšia obrana. Tu je niekoľko osvedčených spôsobov, ako predchádzať výskytu vošiek a včasne ich odhaliť:
1. Žlté lepové doštičky
Priťahujú vošky svojou farbou a škodcovia sa prilepia na lepiacu vrstvu. Odporúčame používať doštičky s lepidlom Chemstop Ecofix, ktoré je možné pravidelne obnovovať. Výborne slúžia aj ako signálny nástroj – ukážu, kedy je potrebné začať s postrekom.
2. Lep na kmeň stromu
Aplikácia ochranného lepu priamo na kmeň stromu sťažuje prístup nielen voškám, ale aj mravcom. K dispozícii je:
- V kelímku – Zdravá zahrada lepidlo na ochranu stromov (nanáša sa špachtľou)
- V spreji – Zdravá zahrada lepidlo na ochranu stromov (pohodlnejšie použitie)
3. Lepové pásy na kmeň
Špeciálne pásy (napr. Oboustranné lepové pásy) obtočené okolo kmeňa stromu zabránia výstupu mravcov a tým aj prenosu vošiek. Vhodné najmä pre mladé stromčeky.
Postreky proti voškám – biologické a chemické možnosti
Biologické prípravky proti voškám
- Neem-Azal – účinný insekticíd z neemového oleja
- Rock Effect – obalí vošky olejovým filmom a udusí ich
- Sufy – hydrofilný íl so zmáčadlom, ktorý vošky vysušuje
Tieto prípravky sú šetrné k životnému prostrediu a ideálne pre ekologických pestovateľov a bio záhrady.
Chemické postreky proti voškám
- Mospilan 20 SP
- Karate Zeon
- Sanium Ultra (predtým Decis)
- Fast M a Fast K (menšie balenie s rozprašovačom)
- Sanium Systém – systémovo pôsobiaca látka s účinkom až 60 dní, bezpečná pre včely
Pri chemických prípravkoch je dôležité dodržiavať správne dávkovanie a ochranné lehoty.
Prečo chrániť rastliny aj pred mravcami
Mravce a vošky tvoria symbiotický vzťah – mravce si vošky doslova „chovajú“ kvôli medovici a prenášajú ich späť na rastliny aj po postreku. Ak nezačnete bojovať aj proti nim, vošky sa budú neustále vracať.
Ochrana proti mravcom
- Lepové pásy na kmeňoch
- Granule proti mravcom
- Prášok proti mravcom
Záver: Komplexná ochrana proti voškám
Účinná ochrana proti voškám nespočíva iba v aplikácii postreku. Kľúčom k dlhodobému úspechu je kombinácia prevencie, včasného zásahu a kontroly mravcov, ktorí vošky šíria. Pravidelné kontroly rastlín, použitie lepových pascí, ekologických aj chemických prípravkov a likvidácia mravenísk môžu výrazne znížiť škody a zabezpečiť vašim rastlinám zdravý a plnohodnotný rast.
Nenechávajte to na poslednú chvíľu. Pozrite si našu ponuku účinných prípravkov proti voškám a mravcom v našom e-shope alebo sa zastavte na predajni – radi vám poradíme.