Kvapalné hnojivo – ktoré si vybrať a prečo je tekutá forma skvelou voľbou?
Už niekoľkokrát sme sa tu venovali hnojeniu – jeho termínom, čím a kedy hnojiť. Stále však u zákazníkov pri nákupe prevláda záujem o granulované hnojivá pred tekutými. A to je škoda. Tekuté hnojivá majú oveľa pestrejšie zloženie, sú jednoduché na použitie pri zálievke, nájdete medzi nimi produkty špecializované na rôzne druhy rastlín, môžu sa používať kedykoľvek počas sezóny a ich cena je jednoznačne výhodná. A keďže sa nás zákazníci na použitie tekutých hnojív neustále pýtajú, dnes sa im budem venovať podrobnejšie.
Zbyněk Kopeček, tím Vinařského domu Kopeček, aktualizované 25.5.2025
Hlavné výhody kvapalných hnojív
Tekuté hnojivá sú počas vegetácie ťažko nahraditeľné, najmä pri nedostatku niektorej látky – napríklad horčíka alebo vápnika. Mám výborné skúsenosti s aplikáciou tekutých hnojív na list, súčasne s ochrannými postrekmi. Napríklad tekutá Horká soľ , Horká soľ s borax pri nedostatku horčíka u viniča.
Chloróza, inak nazývaná fyziologická žltačka, je žiaľ pomerne častým problémom viniča. Tento nedostatok postihuje veľkú časť vinohradov. Má pomerne jasné príznaky – okraje listov postupne žltnú, ale žilnatina zostáva zelená. Prírastky dreva sú malé, drevo zle dozrieva, rastliny slabo kvitnú a kvety i plody často opadávajú. Riešením je aplikácia Fytovit.
Aplikácia do zálievky
V období výsadby, ale aj počas celej vegetácie, odporúčam do zálievky určite pridať nejaký stimulátor – teda tekuté hnojivo na prírodnej báze bez zbytočne agresívnych stopových prvkov. Skvelým a univerzálnym riešením je Vitality komplex.
Tento urýchľovač rastu komplexne posilňuje celú rastlinu. Je vhodný aj pre oslabené a stagnujúce rastliny. Okrem hlavných živín a mikroprvkov obsahuje aj výluh z vermikompostu, ktorý vzniká činnosťou kalifornských dážďoviek.
Obsahuje prírodné enzýmy a humusové laktáty, ktoré „prebudia“ rastlinu k životu a dodajú jej energiu na rast a kvitnutie. Rastlina má tiež lepšie predpoklady prežiť stresové situácie ako sucho či premočenie.
Tekuté hnojivá Vitality Complex na okrasné kvety, paradajky a papriky.
Špeciálne druhy tekutých hnojív
Tekuté hnojivo na paradajky, zeleninu a okrasné rastliny
Existuje aj špeciálny Vitality komplex pre paradajky a papriky, orchidey, muškáty a surfínie – vynikajúci!
Existujú probiotiká špeciálne pre vinice – napríklad LAIVEN Flora vitis. Ekologicky zlepšujú výnosy a kondíciu kríkov, zvyšujú hmotnosť a cukornatosť hrozna, zlepšujú odolnosť viniča proti suchu a mrazu.
Pestrá zmes mikroorganizmov podporuje rast, zvyšuje vitalitu, upravuje živiny do vstrebateľnej formy a stimuluje rast koreňov. Pre vinič ide o veľmi užitočnú pomoc.
Ak vaše rastliny prekonali nejakú stresovú situáciu – krúpy, mrazík, mechanické poškodenie a podobne... Na regeneráciu sa výborne hodí výživa Harmavit, ktorá obsahuje základné prvky NPK a mikroprvky v chelátovej, teda rýchlo dostupnej forme, ako napríklad bór, meď, železo, mangán, zinok a molybdén. Navyše obsahuje rastový stimulátor, ktorý podporuje rast a tvorbu novej asimilačnej plochy. Hnojivo môžete používať počas celého roka. Ponúkame ho v baleniach 500 ml, 1 l a 5 l.
Hnojivá Wuxal
Wuxal Super – Širokospektrálne kvapalné hnojivo vhodné na zeleninu, ovocné stromčeky, vinič, okrasné rastliny, poľné plodiny...
Wuxal Kalcium – Hnojivo s vysokým obsahom vápnika...
Wuxal Kombi MG – Špeciálne bezfosforečné hnojivo...
Tekuté hnojivá pre izbové a okrasné rastliny
Keď už spomíname kvety, existujú aj špeciálne tekuté hnojivá pre orchidey, surfínie, ruže (pre zdravý a silný rast), ako aj na cibuľoviny a cesnak.
Obľúbený je také Cererit.
Tekuté hnojivo na trávnik
Na udržanie hustého a zdravého trávnika odporúčame používať tekuté hnojivo na trávnik s obsahom dusíka, draslíka a mikroprvkov.
5 + 4 najčastejšie kladené otázky
Môžem tekuté hnojivo aplikovať na suchú pôdu?
Ideálne je aplikovať ho na mierne vlhkú pôdu alebo po zálievke. Suchá pôda spomaľuje vstrebávanie živín a môže spôsobiť spálenie koreňov.
Môžem kombinovať tekuté hnojivo s postrekom proti škodcom?
Áno, niektoré listové hnojivá (napr. Horká soľ) je možné zmiešať s ochrannými prípravkami. Vždy však najprv urobte test na malej ploche a neprekračujte odporúčané koncentrácie.
Ako často môžem používať tekuté hnojivo?
Väčšina tekutých hnojív sa môže aplikovať raz týždenne. Stimulátory a probiotiká menej často – napr. každé 2 týždne. Sledujte reakciu rastlín a dávkovanie prispôsobte.
Nezničím mikrobiálny život v pôde opakovanou aplikáciou?
Práve naopak. Správne používané tekuté hnojivá a najmä probiotiká život v pôde podporujú. Dôležité je neprekračovať dávky a vyhýbať sa kombinácii s herbicídmi.
Majú tekuté hnojivá aj nevýhody?
Jednou z mála nevýhod je kratšia trvanlivosť po otvorení a nutnosť častejšej aplikácie oproti granulám s dlhodobým účinkom.
Aký je rozdiel medzi hnojivami NPK a hnojivami s mikroprvkami?
NPK hnojivá obsahujú tri hlavné makroživiny: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), ktoré podporujú rast, koreňový systém a kvitnutie. Mikroprvky (napr. horčík, vápnik, železo, mangán, zinok, meď) sú síce potrebné v malých množstvách, no pre zdravie rastlín kľúčové. Kvalitné tekuté hnojivo obsahuje oboje.
Sú tekuté hnojivá vhodné aj pre pestovanie v črepníkoch alebo hrantoch?
Áno, práve tam je ich účinok najvýraznejší. V obmedzenom priestore sa živiny rýchlo vyčerpávajú, preto je pravidelné hnojenie tekutým hnojivom ideálne. Odporúča sa častejšie, ale slabšie dávkovanie, aby sa predišlo prehnojeniu a zasoleniu substrátu.
Kedy použiť tekuté hnojivo na trávnik?
Tekuté hnojivo na trávnik je vhodné aplikovať od jari do jesene, ideálne 1× za 7–14 dní počas vegetačného obdobia. Najlepšie účinkuje po kosení alebo pred očakávaným dažďom. Nepoužívajte ho počas extrémneho sucha alebo mrazov.